در دو روز گذشته و با پیدا شدن جسد یک کودک در روستای سروکلا، پرونده گم شدن عارف کوچولو 5 ساله وارد فاز جدیدی شد.

به گزارش خبرنگار جهادگران با بصیرت، صبح روز 28 تیر ماه سال جاری مرد کشاورزی از اهالی روستای «سروکلا»جویبار پلیس را در جریان گم شدن کودک 5 ساله خود قرار داد.

در همان زمان نیروهای آگاهی شهرستان جویبار با تمام امکانات به دنبال این کودک گشتند اما ردی از وی پیدا نکردند.

به همین خاطر پرونده به پلیس آگاهی استان مازندران انتقال پیدا کرد و کارگاهان و نیروهای پلیس آگاهی استان با همه ترفند ها و مظنون گیری ها به دنبال پیدا کردن این کودک 5 ساله بودند اما آنها نیز نتوانستند به نتیجه برسند.

در همین زمان که نیروهای پلیس در حال بررسی مظنونان این حادثه بودند یک جمجمه در خانه این کودک پیدا شد و پرونده را وارد فاز جدیدی کرد.

رئیس پلیس آگاهی مازندران با رسیدن به این مرحله از تحقیقات اعلام کرد یا قربانی حادثه از سوی فرد یا افرادی ربوده شده و سپس به قتل رسیده است یا اینکه در زمان بیرون آمدن از خانه درگیر تصادف مرگباری شده و راننده برای فرار از ماجرا جسد را به جایی برده و دفن کرده اما بعداً برای اینکه به خانواده اش بفهماند که عارف کوچولو زنده نیست جمجمه را بیرون آورده و به خانه پدرش انداخته است.

با همین اظهارات جمجمه مورد نظر به پزشک قانونی ارسال شد و در آنجا با انجام آزمایشات مربوطه مشخص شد که این جمجمه مربوط به همان کودک است.

پیگیری های کاراگاهان ادامه داشت تا اینکه روز جمعه خبری در شهر پیچید و همه را در شوک فرو برد و آن هم پیدا شدن جسد این کودک 5 ساله در خانه همسایه بود.

جسد عارف کوچولو در گوشه ای از حیاط خانه همسایه که کمتر توسط اعضای خانه مورد رفت و آمد قرار میگرفت پیدا شد.

طبق گفته حاضرین در صحنه و افراد آگاه جسد این کودک به علت تجزیه تبدیل به استخوان شده بود و اثری از پوست و گوشت در بدن وی وجود نداشت. همچنین لباسی که بر تن این جسد بوده به گفته و تأیید خانواده وی همان لباس کودک است.

یکی از افراد حاضر در صحنه در گفتگو با خبرنگار جهادگران با بصیرت اظهار داشت: در کنار جسد این کودک تعدادی قرص و دارو و یک عدد روسری زنانه نیز پیدا شد.

وی افزود: به گفته اعضای این خانه هیچ گونه بوی تعفنی مربوط به تجزیه این کودک احساس نشده و حتی تعدادی میگفتند در روزهای قبل چنین جسدی در این گوشه از حیاط خانه وجود نداشت.

حال با این اظهارات و مشاهده ها پرونده قتل و ربوده شدن عارف 5 ساله وارد فاز جدیدی شده است.

به گزارش جهادگران با بصیرت، جسد این کودک برای بررسی های بیشتر به پزشک قانونی ارسال شد.


رئیس پلیس آگاهی استان مازندران با تشریح تحقیقات صورت گرفته در خصوص ناپدید شدن پسر بچه پنج ساله در شهرستان جویبار گفت: آزمایشات پزشکی قانونی نشان داد جمجمه کشف شده در خانه شاکی متعلق به کودک پنج ساله است.

به گزارش جهادگران با بصیرت، سرهنگ عظیمی در گفتگو با خبرنگار مهر در تشریح این پرونده اظهار داشت: صبح روز شنبه 28 تیرماه امسال پدر کودک ناپدید شده به نام عارف برای جمع آوری علوفه برای دام هایش با یک دستگاه موتورسیکلت از خانه خارج شد. پسر بچه پنج ساله به نام عارف نیز به دنبال پدرش از خانه خارج شده و از پدر می خواهد که اجازه دهد همراه او به زمین های کشاورزی بیاید اما مرد 75 ساله پسر بچه خود را همراه نبرده و از او می خواهد که به خانه برگردد.

وی افزود: این آخرین باری بود که عارف از سوی اعضای خانواده اش مشاهده شده و پس از آن پسر بچه پنج ساله به طرز مرموزی ناپدید شد. با طولانی شدن غیبت او اعضای خانواده اش و اهالی محل به جستجوی منطقه پرداخته اما هیچ ردی از او به دست نیامده است. به همین خاطر با مراجعه به آگاهی شهرستان جویبار اعلام آدمربایی کردند.

پس از طرح این شکایت موضوع به آگاهی استان گزارش شد و با توجه به حساسیت موضوع یک تیم از کارآگاهان آگاهی استان را آماده کرده و راهی روستای محل زندگی کودک پنج ساله شدیم.

رئیس پلیس آگاهی استان مازندران ادامه داد: در ابتدا فرضیه آدمربایی را مطرح کردیم اما با ارزیابی های صورت گرفته این فرضیه کمرنگ شد و سراغ فرضیه های دیگر رفتیم. بررسی های ما نشان داد پدر عارف مرد کشاورزی 75 ساله است که وضعیت مالی خوبی ندارد که آدمربایان با ربودن عارف قصد اخاذی از وی را داشته باشند. سپس بحث انتقام جویی مطرح شد که تحقیقات نشان داد شاکی مردی مومن و مودب است و با هیچ کدام از اهالی روستا مشکلی نداشته است.

وی خاطر نشان کرد: بحث کینه های قدیمی مطرح شد که تحقیقات در این شاخه نیز به نتیجه ای نرسید. مادر عارف پیش از این ازدواج دو بار ازدواج ناموفق داشت که ما احتمال دادیم عارف قربانی کینه همسران سابق مادرش شده باشد اما تحقیقات در این شاخه نیز به نتیجه ای نرسید. موضوع دیگری که در تحقیقات مطرح شد بحث اختلاف بر سر ارثیه و ازدواج مجدد شاکی بود که تحقیقات در این زمینه نیز نشان داد پدر عارف چندی قبل ارثیه فرزندانش را تقسیم کرده و در این زمینه هیچ اختلافی وجود نداشته است.

سرهنگ عظیمی به شایعات مطرح شده در این زمینه اشاره کرد و گفت: پس از ناپدید شدن کودک پنج ساله شایعات بسیاری بین اهالی پخش شد که در یکی از این شایعات اهالی مدعی بودند که عارف از سوی کلی ها ربوده شده است. حتی گفته می شد صاحب یک سوپر مارکت نیز عارف را بر روی دوش کلی ها دیده است. در این زمینه نیز تحقیقات صورت گرفته و مدیر سوپر مارکت به اداره آگاهی احضار شد که تحقیقات در این زمینه نیز نشان داد این موضوع صحت نداشته و در حد شایعه است. با این تحقیقات بحث آدمربایی از بین رفت و سراغ دیگر فرضیه ها رفتیم.

فرضیه مرگ در سوانح و حوادث

رئیس پلیس آگاهی استان مازندران تاکید کرد: در فرضیه دوم خود بحث مرگ در جریان حوادث و سوانح را مطرح کردیم. در محل ناپدید شدن عارف چاه های آب بسیاری قرار دارد که احتمال دادیم عارف در یکی از این چاه ها سقوط کرده باشد به همین خاطر با کمک نیروهای هلال احمر و آتش نشانی و با کمک سگ های آموزش دیده جستجو در منطقه را آغاز کردیم. حتی جنگل های اطراف نیز مورد بازرسی قرار گرفت اما هیچ ردی به دست نیامد.

بررسی مرگ در جریان تصادف

عظیمی ادامه داد: فرضیه بعدی مرگ عارف در جریان تصادف بود که در این زمینه تمام دوربین های مداربسته اطراف روستا مورد بازبینی قرار گرفت و خودروهایی که در زمان ناپدید شدن عارف در آن حوالی تردد داشتند مورد شناسایی قرار گرفت. ماموران سپس سراغ مالکان این خودروها رفته و در بازرسی خودروها هیچ اثری از خون یا تصادف به دست نیامد.

بازداشت یکی از بستگان عارف

وی سپس به تحقیق از مظنونان اشاره کرد و گفت: در این زمینه تحقیقات از مظنونین آغاز و حتی از بستگان عارف نیز تحقیق شد. پس از بررسی های مقدماتی یکی از بستگان نزدیک عارف به عنوان مطلع بازداشت و تحقیقات از او آغاز شد. همزمان با بازداشت این فرد یک جمجمه کودک در مقابل در خانه شاکی کشف شد.

پدر عارف در این زمینه گفت: ساعت 6 صبح که برای جمع آوری علوفه از خانه خارج می شدم این جمجمه نبود یک ساعت بعد که برگشتم و در حال استراحت بودم این جمجمه در مقابل در خانه ام کشف شد.

آغاز بررسی ها بر روی جمجمه

رئیس پلیس آگاهی استان مازندران ادامه داد: بررسی جمجمه نشان می داد که از محل دیگری خارج و به مقابل در خانه شاکی انتقال داده شده است. نحوه قرار گرفتن جمجمه نیز نشان می داد آن را به آرامی در آن محل قرار داده و فردی که این کار را کرده قصد داشته شاکی جمجمه را پیدا کند.

در این زمینه دو فرضیه مطرح شد نخست اینکه فردی که جمجمه را در آن محل قرار داده قصد داشته به پلیس بگوید که مطلع دستگیر شده هیچ ارتباطی با ماجرا ندارد و یا اینکه خواسته خانواده عارف را از مرگ فرزندشان مطمئن کند. بررسی پزشکان بر روی جمجمه نیز نشان داد جسد در محل دیگری دفن بوده و همان روزی که عارف ناپدید شد جان خود را از دست داده است. از سوی دیگر آثار شکستگی بر روی ناحیه گیجگاه جمجمه دیده می شد.

در این زمینه یک مظنون دیگر نیز دستگیر که دو فرد دستگیر شده دیروز با تکمیل تحقیقات مقدماتی آزاد شدند.

جمجمه متعلق به عارف است

عظیمی با اشاره به ارسال جمجمه به پزشکی قانونی اظهار داشت: با انجام آزمایشات لازم بر روی جمجمه کشف شده مشخص شد که این جمجمه متعلق به کودکی حدود چهار یا پنج ساله است که تمام مشخصات وی با عارف مطابقت داشت. با اعلام این گزارش برای ما مشخص شد که کودک پنج ساله جان باخته است.

تشکیل جلسات کمیسیون عملیات

وی خاطر نشان کرد: تاکنون در این زمینه جلسات بسیاری انجام شده که دو جلسه کمیسیون عملیات با حضور پلیس های تخصصی به ریاست سردار جعفری نسب فرمانده انتظامی استان تشکیل و این پرونده مورد بررسی علمی و تخصصی قرار گرفت. در حال حاضر ما دو احتمال مرگ بر اثر تصادف و حادثه و قتل را مطرح کردیم که احتمال اول قوی تر به نظر می رسد و شایعات مطرح شده در خصوص قتل عارف با انگیزه های سیاسی به هیچ عنوان صحت ندارد.

وی با انتقاد برخی از رسانه ها گفت: متاسفانه برخی رسانه ها براساس شنیده ها و اخبار غیر موثق اقدام به انتشار خبر می کنند که این اخبار به شایعات دامن می زند. بررسی های ما نشان می دهد سر عارف به دلیل پوسیدگی مهره های گردن از بدن جدا شده است و این در حالی است که اهالی شایعه کردند قاتل سر عارف را با چاقو بریده است. پلیس در این زمینه تحقیقات گسترده ای را آغاز کرده و پس از رسیدن به این نتیجه در این رابطه اطلاع رسانی بیشتری صورت خواهد گرفت.