وقتی نتیجه تحقیقات علمی و بررسی‌های تخصصی کارشناسان مرکز پزشکی قانونی مازندران اعلام شد، باور‌های ابتدایی در مرگ عارف کوچولو رنگ باخت.


به گزارش جهاد گران با بصیرت، به نقل از بلاغ، معمای مرگ عارف کوچولو هر روز پیچیده‌تر می‌شود و پلیس آگاهی مازندران تاکنون در یافتن راز آن عاجز مانده است.

وقتی نتیجه تحقیقات علمی و بررسی‌های تخصصی کارشناسان مرکز پزشکی قانونی مازندران  اعلام شد، باور‌های ابتدایی در مرگ عارف کوچولو رنگ باخت.

در نخستین مراحل از تحقیقات مأموران پلیس وقتی اعضای خانواده پسر بچه ناپدید شده اعلام کرده بودند او از سحرگاه روز 28 تیر ماه سال‌جاری وقتی همراه پدر سالخورده‌اش از خانه بیرون رفت دیگر برنگشت، پلیس تمام فرضیه‌های مربوط به آدم ربایی را روی میز قرار داد، اما موضوعی که ذهن کارآگاهان را از این فرضیه دور ساخت  رسیدن به این واقعیت بود که ربایندگان در پس این اقدام تبهکارانه چه چیزی را می‌خواهند به‌دست آورند.

این در حالی بود که تحقیقات مأموران نشان می‌داد پدر 75 ساله عارف کوچولو تمامی اموالش آنقدر زیاد نیست که بتواند طمع تبهکاران را برانگیزد. به‌رغم این یافته‌ها مأموران نمی‌توانستند از کوچکترین سرنخ‌ها به سادگی عبور کنند بنابراین به‌صورت نامحسوس تلفن‌های خانواده را تحت نظر قرار دادند اما هیچ تماسی درباره اینکه پولی برای آزادی عارف کوچولو درخواست شود برقرار نشد. در این مرحله بود که مأموران اطمینان یافتند فرضیه آدم‌ربایی غیر واقعی و دور از ذهن است و باید گزینه‌های دیگر مورد بررسی قرار گیرد.

شاید نخستین گام در رسیدن مأموران به رمزگشایی از این پرونده جنایی توجه به یافته‌های پزشکان قانونی باشد.آنجایی که با پیدا شدن جمجمه نیم سوخته انسانی تحقیقات درباره آدم ربایی به پایان خط رسید و امید‌ها درباره زنده بودن عارف کوچولو کاملاً رنگ باخت.

پزشکان قانونی اعلام کردند نتایج تحقیقات روی دندان‌های قربانی حادثه و رادیوگرافی حکایت از آن دارد که جمجمه متعلق به انسانی حدود 4 تا 5 ساله است. این یافته نشان می‌داد دیگر درباره زنده یافتن پسر بچه ناپدید شده نباید امیدی داشت چرا که قربانی حادثه باید به احتمال زیاد همان جمجمه کشف شده باشد اما برای اطمینان بیشتر، کارشناسان از خانواده عارف کوچولو خواستند با مراجعه به پزشکی قانونی تحت آزمایش دی ان ای قرار گیرند تا با اطمینان بیشتری در این باره اظهار نظر شود.

رئیس پلیس آگاهی مازندران با رسیدن  به  این مرحله از تحقیقات اعلام کرد یا قربانی حادثه از سوی فرد یا افرادی ربوده شده و سپس به قتل رسیده است یا اینکه در زمان بیرون آمدن از خانه درگیر تصادف مرگباری شده و راننده برای فرار از ماجرا جسد را به جایی برده و دفن کرده اما بعداً برای اینکه به خانواده اش بفهماند که عارف کوچولو زنده نیست جمجمه را بیرون آورده و به خانه پدرش انداخته است.

هر چند که سرهنگ عظیمی در اظهارات خود تأکید بیشتری بر  قسمت دوم فرضیات خود داشته و احتمال تصادف را قوی‌تر دانسته است اما احتمالاً یک بخش از تحقیقات کارشناسان پزشکی قانونی مورد توجه قرار نگرفته و آن، اینکه مرگ عارف کوچولو در چه فاصله زمانی از ماجرای پیدا شدن جمجمه رخ داده است.

دکتر عباسی، رئیس پزشکی قانونی مازندران در این باره گفت: تیم متخصصان ما با توجه به آزمایش‌های انجام گرفته روی جمجمه، مرگ او را بین 10 روز تا یک ماه قبل از پیدا شدن جمجمه اعلام کرده‌اند. توجه به این اعلام نظر نشان می‌دهد باید مأموران توجه داشته باشند زمان خروج و ناپدیدشدن عارف کوچولو دقیق نیست و علت اعلام این تاریخ از سوی خانواده چیست؟

وقتی جمجمه کشف شده مورد دقت قرار گرفت مشخص شد بخش‌هایی از آن کاملاً از بین رفته  و بر اساس بررسی‌های کارشناسان پزشکی قانونی با تاریخ وقوع حادثه کمی اختلاف دارد. طبق نظر پزشکان قانونی در این مدت کوتاه - زمان اعلام شده از سوی خانواده- جسد در زیر خاک متلاشی نمی شود.

این فرضیه نیز مطرح شده است که ماجرای مرگ عارف کوچولو ممکن است به مدت زمان بیشتری مربوط باشد و برای کشف راز این رخداد جنایی باید مأموران تحقیقات خود را بر این موضوع متمرکز کنند که برای آخرین بار عارف کوچولو در چه تاریخی در منطقه دیده شده است.

آیا زمان ناپدید شدن پسر بچه به درستی در اختیار مأموران قرار گرفته است یا با در اختیار قرار دادن این موضوعات مسیر تحقیقات پلیس به بیراهه رفته است.

اکنون پلیس با مظنون گیری‌های خود سعی دارد به این ابهامات پاسخ بدهد که تاریخ واقعی ناپدید شدن عارف کوچولو چه زمانی بوده و مرگ او به چه صورتی رخ داده است.

پزشکی قانونی در پاسخ به شایعاتی مبنی بر اینکه پسر بچه سرش از بدنش جدا شده است نیز اعلام کرده با توجه به اینکه مدت زمان طولانی از دفن کودک گذشته بود و بعداً او را نبش قبر کرده‌اند استخوان‌های گردن و سر هنگام برداشته شدن از زیر خاک به دلیل فاسد شدن و از بین رفتن از هم جدا شده است و احتمال اینکه سر  قبل از مرگ از بدن جدا شده باشد وجود ندارد.